نقش ویتامین د در درمان افسردگی

درمانگاه فارابی اخبار 23 مرداد 1401
نقش ویتامین د در درمان افسردگی

آیا قرار گرفتن در زیر نور خورشید می‌تواند به مبارزه با افسردگی کمک کند؟ نتایج یک مطالعه جدید که توسط محققان بین المللی صورت گرفته، نشان می‌دهد که ویتامین دی ممکن است علائم افسردگی در بزرگسالان را کاهش دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اس اف، محققان با بررسی ده‌ها مطالعه از سراسر جهان، یک مطالعه فراتحلیلی در مورد ارتباط بین مصرف مکمل‌های ویتامین دی و افسردگی انجام دادند. محققان همچنین ۴۱ مطالعه درباره کارآیی ویتامین دی در مبارزه با افسردگی در بزرگسالان طی کارآزمایی‌های تصادفی‌ انجام شده با دارونما در جمعیت‌های مختلف بررسی کردند. این مطالعات شامل بیماران مبتلا به افسردگی، افراد از جمعیت عمومی و کسانی که دارای شرایط فیزیکی مختلف بودند، بود.

نتایج مطالعه فراتحلیلی نشان می‌دهد که مکمل ویتامین دی برای کاهش علائم افسردگی موثرتر از مصرف دارونما است. محققان می‌گویند مکمل روزانه معمولی حاوی ۵۰ تا ۱۰۰ میکروگرم ویتامین دی است.

ویتامین دی چگونه سلامت روان را بهبود می‌بخشد؟

محققان می‌گویند ویتامین دی اختلالات سیستم عصبی مرکزی مرتبط با افسردگی را تنظیم می‌کند. مطالعات مقطعی قبلی کمبود ویتامین دی و علائم افسردگی را مرتبط دانسته‌اند. با این حال، مطالعات فراتحلیلی قبلی در مورد اثرات مکمل ویتامین دی بر افسردگی تا کنون بی نتیجه بوده است.

“توماس میکولا” (Tuomas Mikola) محقق دکترا و نویسنده ارشد این مطالعه گفت: این یافته‌ها انجام آزمایش‌های بالینی جدید و سطح بالا را در بیماران مبتلا به افسردگی تشویق می‌کند تا نقش احتمالی مکمل ویتامین دی در درمان افسردگی را روشن کند.

این مطالعه فراتحلیلی جدید بزرگترین مطالعه فراتحلیلی منتشر شده در مورد بررسی ویتامین دی و تاثیر آن بر افسردگی است. حدود ۲۱ میلیون آمریکایی از افسردگی رنج می‌برند.

یافته‌های این مطالعه در مجله” Critical Reviews in Food Science and Nutrition “منتشر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد های ستاره دار* الزامی می باشند.