ثبت سیگنال‌های مغزی با دستگاه ایرانی ممکن شد

درمانگاه فارابی اخبار 06 آذر 1401
ثبت سیگنال‌های مغزی با دستگاه ایرانی ممکن شد

محققان ایرانی موفق به طراحی و ساخت دستگاه الکتروفیزیولوژی برای ثبت سیگنال‌های مغزی شدند.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، به منظور توسعه فعالیت های تحقیقاتی درحوزه های علوم اعصاب شناختی، محققان و متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری موفق به طراحی و ساخت دستگاه ثبت الکتروفیزیولوژی شدند.

ثبت سیگنال های عصبی برای مشاهده و مطالعه ادراک، تصمیم گیری و یادگیری در مغز برای رمزگشایی از فرآیندهای هسته‌های فیزیولوژی و محاسباتی مغز ضروری است.

براساس گزارش معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، امید شعاعی مدیر شرکت دانش بنیان نیک روتک رضوان و سازنده این دستگاه به کاربردهای گسترده این دستگاه در حوزه مغز و اعصاب اشاره کرد و گفت: دستگاه الکتروفیزیولوژی درثبت سیگنال های مغزی تک نورون درمحیط های آزمایشگاهی و پژوهشی استفاده می شود.

وی افزود: محققان و پژوهشگران به‌ویژه در حوزه های علوم اعصاب شناختی می توانند با بررسی و تحلیل سیگنال های الکتریکی سلول های نورون های عصبی ذخیره شده توسط این دستگاه، فرآیند مولکولی و سلولی مغز و اختلالات و نارسایی های مرتبط مغزی را شناسایی و از این یافته ها برای رفع و درمان نارسایی ها و مشکلات دراین زمینه اقدام کنند.

مدیر این شرکت دانش بنیان خاطرنشان کرد: دستگاه ثبت الکتروفیزیولوژی با بهره گیری از توان متخصصان علمی و فنی و با کیفیت بالا و برخوردار از سطح فناوری پیشرفته و با قیمت مناسب طراحی و ساخته شده و قابل رقابت با مشابه خارجی آن است.

شعاعی ابراز امیدواری کرد: با توسعه این محصول دانش بنیان ضمن تامین نیازهای داخلی، خدمات موثر و مثبتی ازسوی جامعه پزشکی و مراکز تحقیقاتی درحوزه علوم اعصاب شناختی در سطح کشور ارایه شود.

براساس اعلام معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، این شرکت دانش بنیان به همت تیم های تخصصی و تحقیقاتی خود تاکنون موفق به طراحی، تولید و ساخت دستگاه های هولتر مانیتور فشار خون، ثبت الکتروفیزیولوژی و محرک سلول‌های عصبی مغز شده است که در مرحله اخذ استانداردها و مجوزهای رسمی قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد های ستاره دار* الزامی می باشند.