محققان چینی در شرف درمان یک نوع خطرناک از سرطان پستان هستند

درمانگاه فارابی اخبار 23 آبان 1401
محققان چینی در شرف درمان یک نوع خطرناک از سرطان پستان هستند

محققان چینی یک هدف درمانی جدید را برای سرطان پستان سه گانه منفی(triple-negative breast cancer) کشف کرده‌اند که به طور بالقوه به کشف راه حل‌های جدید برای درمان دقیق این بیماری تهاجمی کمک می‌کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از چاینادیلی، بر اساس یافته‌های منتشر شده در مجله “PNAS”، هدف درمانی جدید محققان، یک نوع رونوشت خاص تومور(TST) است. رونوشت‌های خاص تومور از پیوند غیرطبیعی آر.ان.ای در سلول‌های تومور حاصل و عاملی هستند که به پیشرفت سلول‌های سرطانی منجر می‌شوند.

سرطان پستان سه‌گانه منفی، یکی از زیرگروه‌های سرطان پستان است و خطر عود و متاستاز آن به طور قابل توجه نسبت به سایر زیرگروه‌ها بالاتر است. با این حال، درمان آن برای مدت طولانی به دلیل فقدان اهداف درمانی موثر و در دسترس، میسر بوده است.

اخیرا محققان مرکز سرطان دانشگاه فودان شانگهای تعداد زیادی از رونوشت‌های خاص تومور را با گیرنده ماکروفاژی دارای ساختار کلاژنی- رونوشت خاص تومور(MACRO-TST) در سلول‌های سرطان پستان سه گانه منفی شناسایی کردند که بیشترین بیان را در این سلول‌ها دارند.

“شائو ژیمین”(Shao Zhimin) یکی از رهبران این مطالعه گفت: ما دریافتیم که بیان MACRO-TST با پیامدهای ضعیف در بیماران مبتلا به این زیرگروه سرطان پستان مرتبط است و یک عامل کلیدی در گسترش پیشرفت تومور محسوب می‌شود.

وی افزود: بررسی‌های بیشتر تایید کرد که بیان این هدف درمانی تازه شناسایی شده می‌تواند توسط مهارکننده‌های BET که انتظار می‌رود راه حلی برای درمان دقیق تومورها باشد، مهار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد های ستاره دار* الزامی می باشند.