یک عفونت عادی عامل ایجاد سرطان روده

درمانگاه فارابی اخبار 12 شهریور 1401
یک عفونت عادی عامل ایجاد سرطان روده

دانشمندان پی بردند که باکتری کلستریدیوم دیفیسیل نه تنها باعث ایجاد عفونت‌های شدید روده‌ای می‌شود بلکه احتمالاً منشأ ایجاد سرطان روده بزرگ هم هست.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری سای‌تِک‌دِیلی (ScieTechDaily)، بر اساس یافته‌های دانشمندان دانشگاه جانز هاپکینز در ایالات متحده آمریکا، باکتری کلستریدیوم دیفیسیل (C. difficile) که باعث عفونت‌های شدید روده‌ای است، احتمالاً سبب ایجاد سرطان روده بزرگ هم می‌شود.

این یافته جدید دانشمندان ممکن است یکی دیگر از نقش‌های حیرت‌آور این باکتری را برملا کند که سالانه باعث ایجاد بیش از ۵۰۰ هزار عفونت در ایالات متحده می‌شود که درمان بسیاری از آن‌ها فوق‌العاده مشکل است.

به گفته دانشمندان، افزایش میزان ابتلای افراد زیر ۵۰ سال به سرطان روده بزرگ (سرطان کولون یا کولورکتال) تکان‌دهنده بوده است. آن‌ها احتمال می‌دهند که باکتری کلستریدیوم دیفیسیل عامل بدخیمی کولون (فرایندی که طی آن سلول‌های طبیعی سرطانی می‌شوند) باشد.

پژوهشگران در گذشته پی برده بودند که بیش از نیمی از بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ زیست‌لایه‌های باکتریایی داشتند یعنی روی سطح روده آن‌ها کلنی‌های متراکم باکتری وجود داشت؛ در صورتی که فقط ۱۰ تا ۱۵ درصد افراد سالم بدون تومور زیست‌لایه‌های باکتریایی داشتند.

آن‌ها پس از انجام آزمایشات گوناگون بر روی موش‌ها دریافتند که باکتری کلستریدیوم دیفیسیل توکسیژنیک، گونه‌ای از باکتری کلستریدیوم دیفیسیل که باعث بروز اسهال می‌شود، در موش‌ها عامل سرطان روده است. آزمایشات بعدی نشان داد که باکتری کلستریدیوم دیفیسیل به تنهایی برای ایجاد سریع تومور در مدل‌های حیوانی کافی است.

آزمایشات بیشتر حاکی از این بود که این باکتری باعث دامنه‌ای از تغییرات در سلول‌های روده می‌شود که آن را در برابر سرطان آسیب‌پذیر می‌کند. سلول‌هایی که در معرض این باکتری قرار گرفته بودند، ژن‌هایی را فعال می‌کردند که باعث سرطان می‌شد و ژن‌هایی را غیرفعال می‌کردند که از سلول‌ها در برابر سرطان محافظت می‌کردند.

این سلول‌ها گونه‌های فعال اکسیژن را تولید می‌کردند، یعنی مولکول‌های ناپایداری که به دی‌اِن‌اِی آسیب می‌رساند و فعالیت ایمنی مرتبط با التهاب مضر را فعال می‌کند.

داده‌های همه‌گیرشناسی (اپیدمیولوژیک) محدودی مبنی‌بر ارتباط باکتری کلستریدیوم دیفیسیل با سرطان روده بزرگ در انسان‌ها وجود دارد اما اگر پژوهش‌های بعدی چنین ارتباطی را ثابت کنند، احتمالاً عفونت نهفته این باکتری یا سابقه ابتلا به این عفونت به‌ عنوان یک عامل خطر برای سرطان در نظر گرفته خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد های ستاره دار* الزامی می باشند.