ایران هم دوش کشورهای پیشرفته در فناوری ویرایش ژن کریسپر

درمانگاه فارابی اخبار 31 اردیبهشت 1401
ایران هم دوش کشورهای پیشرفته در فناوری ویرایش ژن کریسپر

رییس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری با بیان اینکه ایران همدوش کشورهای پیشرفته در زمینه فناوری ویرایش ژن کریسپر پیش می‌رود از برگزاری دومین سمپوزیوم بین‌المللی و چهارمین سمپوزیوم ملی کریسپر در این پژوهشگاه در روزهای ۳۰ و ۳۱ خرداد خبر داد.

پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری تنها پژوهشگاه ملی در کشور است که در تمام شاخه‌های زیست‌فناوری و مهندسی پزشکی، دامی، کشاورزی، صنعتی و میکروارگانیسم با داشتن سه پژوهشکده زیست فناوری کشاورزی، زیست فناوری پزشکی و زیست فناوری صنعت و محیط زیست در حوزه دست‌ورزی (ویرایش یا تغییرات) ژنتیکی در دی ان ای به شکل تخصصی فعالیت می کنند.

دکتر جواد محمدی در گفت وگو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا در مورد دومین سمپوزیوم بین المللی و چهارمین سمپوزیوم ملی کریسپر توضیح داد: یکی از مهم ترین اقدامات در کشور باید حرکت در مرزهای دانش باشد، پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری در این حوزه و در علم دست‌ورزی ژنتیکی فعال است.

وی در مورد دست‌ورزی یا ویرایش ژنتیکی اظهار داشت: دانشمندان پیشتر توسط ویروس یا وکتور (ساختار ژنی) را وارد سلول می کردند. این کار چون کنترل‌شده نبود نمی دانستند ویروس کجای دی ان ای سوار می شود و ممکن بود تاثیر مدنظر محقق را نداشته باشد.

محمدی ادامه داد: اما روش ویرایش ژنی کریسپر مانند قیچی عمل می‌کند، دقیقا وارد ژنوم می‌شود و ژن مربوط را روی دی‌ان‌ای (DNA) فعال یا غیرفعال یا بیان آن را کم یا زیاد می‌کند.

رییس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری گفت: این فناوری در دنیا همه ابعاد زندگی را تغییر داده است و برای بهبود یا درمان بسیاری بیماری‌ها از جمله سرطان و خونی می‌تواند مفید باشد. با توسعه این فناوری در آینده بسیاری از درمان های دارویی حذف شده و ویرایش ژنتیکی جای آن را خواهد گرفت.

وی درباره کاربرد ویرایش ژنی در تولید محصولات کشاورزی اظهار داشت: اکنون محصولاتی مانند ذرت و سویا با ویرایش ژنی تولید شده و تایید اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) را هم دارند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران افزود: فناوری کریسپر در انسان در مرحله یک، دو و سه بالینی است و به زودی نهایی می شود و در صورت دریافت تاییدیه اف دی ای بسیاری از بیماری ها؛ از جمله تالاسمی، هموفیلی، بیماری خونی، سرطانی و چند بیماری چشمی را می توان درمان کرد. همچنین درمان بیماری مالاریا با عقیم سازی پشه هایِ عامل آن، تا ۱۰۰ درصد ممکن است.

محمدی خاطرنشان کرد: مزیت پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری تحقیقات در زمینه ویرایش ژنی با استفاده از فناوری کریسپر است و با توجه به این مزیت از سال ۹۶ سمپوزیوم ملی و بین المللی در این موضوع برگزار شد. ۳۰ و ۳۱ خرداد امسال چهارمین سمپوزیوم ملی و دومین سمپوزیوم بین المللی در موضوعات کریسپر در کشاورزی، پزشکی، اخلاق و ایمنی زیستی و روندهای توسعه و بازارهای جهانی در محل و در موضوعات پژوهشگاه برگزار می شود.

وی افزود: در این سمپوزیوم متخصصان ایرانی داخل و خارج کشور و مهمانانی از کشورهای آلمان، پاکستان و چین سخنرانی حضوری و مجازی دارند که بعد از قطعی شدن حضورشان اسامی آنها نیز منتشر می شود.

رییس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در مورد ملاحظات اخلاقی مرتبط با ویرایش ژنی در کشورهای مختلف و ایران گفت: نکته مهم در مورد فناوری کریسپر این است که ایران به این فناوری به عنوان یکی از منابع قدرت دست یافته و هم دوش کشورهای پیشرفته مختلف در مرزهای دانش پیش می رود.

وی ادامه داد: ایران سالانه ۴ تا ۵ میلیارد دلار محصولات تغییرژنتیکی داده شده را وارد می کند. این حوزه پروتکل و قوانین بین المللی و داخلی دارد که با رعایت آنها می توان از این فناوری استفاده کرد. افزون بر این نیاز به مجوزهای اخلاقی و بررسی مبانی دینی و فقهی هم دارد.

محمدی تاکید کرد: در سمپوزیوم کریسپر مبانی فقهی، حقوقی و اخلاقی این فناوری را بررسی کرده و آیین نامه های مرتبط مطالعات این حوزه را با همکاری حوزه علمیه ارایه خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد های ستاره دار* الزامی می باشند.