ساعت‌های اولیه سکته مغزی زمان طلایی برای درمان است

درمانگاه فارابی اخبار 22 اردیبهشت 1401
ساعت‌های اولیه سکته مغزی زمان طلایی برای درمان است

یک متخصص مغز و اعصاب گفت: زمان طلایی برای درمان سکته مغزی چند ساعت اول است اما روش مکانیکال ترومبکتومی در ۶ ساعت نیز اثر بخش است.

 عمل جراحی مکانیکال ترومبکتومی به روش اینترونشن از طریق شریان فمورال (پا)  انجام شده و تمامی وسایل مورد نیاز برای ورود به عروق مغزی و کشیدن لخته خون (ترومبوساکشن) از همین ناحیه صورت گرفته است. این عمل آبان پارسال در بیمارستان گلستان اهواز انجام شد.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اهواز دکتر شهرام رفیع بیان کرد: در صورتی که روش های تصویربرداری بسیار پیشرفته نیر وجود داشته باشد تا یک روز نیز امکان رفع خطر و درمان وجود دارد.

وی افزود: سکته مغزی سال‌های سال به عنوان نخستین علت ناتوانی و دومین علت مرگ و میر در کشور و دنیا، درمان قابل توجهی نداشت اما درسال های اخیر درمان‌های خوبی برای این معضل کشف شده است.

رفیع ادامه داد: دارویی برای باز کردن لخته خون تجویز می‌شود و علایم را برطرف می کند و درمان پیشرفته ترمکانیکال ترومبکتومی با روش‌هایی از جمله آنژیوگرافی لخته خون را در رگ‌ها آزاد می‌کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپوراهواز گفت: این اقدام در بیمارستان گلستان اهواز نیز آغاز شده اما ممکن است برخی اطلاعات کافی نداشته باشند.

وی در خصوص توانبخشی بیماران سکته مغزی بیان کرد: اگر توانبخشی، گفتار درمانی و فیزیوتراپی در روزهای اول به صورت شدید، طولانی و مکرر انجام شود بیشترین تاثیر را دارد.

رفیع توصیه کرد: بیماران از روزهای اول برای توانبخشی جدی پیگیری کنند و جوانان نسبت به افراد مسن و با سابقه سکته مغزی سریع‌تر نتیجه می‌گیرند.

این متخصص مغز و اعصاب توضیح داد: مردم باید آموزش‌ لازم را برای پیشگیری از سکته مغزی فرا گیرند و مشکلات زمینه ساز از جمله فشارخون بالا،  قند خون، چربی و چاقی را درمان کنند.

وی اضافه کرد: برای علت یابی سکته مغزی علاوه بر به کارگیری روش‌های سی تی اسکن و ام آر ای، باید عروق مغزی از جهت گرفتگی بررسی شود تا از سکته مغزی جلوگیری کند.

رفیع گفت: افرادی که آسپرین مصرف می‌کنند نباید با تصور بهبودی کامل این دارو را قطع کنند چون ممکن است دوباره خطر سکته وجود داشته باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: اگر علت سکته مغزی نارسایی قلبی باشد به علت متفاوت بودن منبع لخته درمان متفاوت دارد و وضعیت قلب نیز باید تا مدت‌ها کنترل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد های ستاره دار* الزامی می باشند.