شکاف لب و کام؛ علل، عوارض و درمان

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد که شکاف کام و لب ازجمله شایع‌ترین نقص مادرزادی در ناحیه فک و صورت است که اقدامات لازم برای رفع علل، عوارض و در نتیجه درمان این بیماری در طول درمان انجام می‌شود.

ماه جولای در دنیا، ماه آگاه سازی و اطلاع رسانی از مشکلات صورتی – جمجمه ای بویژه آگاهی از شکاف لب و کام است و فعالیت های مختلفی در این زمینه انجام می شود.
حدود سه درصد نوزادان دنیا با انواع مشکلات جمجمه‌ای – صورتی از جمله شکاف لب و کام متولد می شوند. شیوع این بیماری یک در هر ۷۵۰ تولد زنده تخمین زده شده است که این میزان در نژادهای مختلف تفاوت دارد. در ایران در سال ۲۰۰۰ میلادی، شیوع شکاف کام ۱.۳ نفر در هر هزار تولد زنده گزارش شده است.
دکتر سمیرا آقادوست روز  شنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا با بیان این که شکاف لب و کام می‌تواند به صورت یک‌طرفه یا دو طرفه بر روی لب و کام رخ دهد، اظهارداشت: شکاف‌ های دهانی – صورتی توسط مکانیسم‌های کاملا ناشناخته ژنتیکی – محیطی ایجاد می‌شود و نداشتن دانش کافی در مورد علت این عارضه شیوه‌های پیشگیری را دشوار یا ناممکن می‌سازد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: این موضوع بیانگر ضرورت افزایش آگاهی افراد جامعه از عوامل خطرساز بروز این اختلال و نیاز به برنامه های پیشگیری کننده، می باشد.
آقادوست، وراثت، سن والدین، مصرف داروهایی مانند کورتون و کدیین دار، مصرف سیگار و الکل، دیابت دوران بارداری را از جمله عوامل موثر در بروز این اختلال در کودکان اعلام کرد.
وی ادامه داد: کودکان دارای شکاف لب و کام، علاوه بر مشکلات ساختاری که در لب، فک و کام دارند؛ از برخی مشکلات خاص رنج می‌برند که ناشی از شکاف و ساختارهای ناهنجار قسمت‌های مربوطه است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد: مشکلات تغذیه‌ای، شنوایی، فکی – دندانی، روانی – اجتماعی و همچنین مشکلات ارتباطی از جمله معضلات رایج در این کودکان است.
آقادوست ادامه داد: درمان این نقایص معمولا طولانی ‌مدت و چند مرحله‌ای بوده و نیازمند مرحله‌ای تخصص‌های مختلف و چندرشته‌ای است بنابراین ضرورت ارزیابی و درمان تیمی برای این افراد بسیار مهم بوده و نتایج مطلوب تری برای آنها در آینده خواهد داشت.
وی افزود: آسیب شناس گفتار و زبان باید در بیمارستان برای آموزش نحوه تغذیه و شیر دادن به نوزادان با شکاف لب و کام تا زمان بزرگسالی و یادگیری مهارت های اجتماعی؛ حضور داشته باشد، این کار نقش بارزی برای افزایش تطابق پذیری اجتماعی آنها دارد.
وی همچنین بیان کرد: آسیب‌شناسی گفتار و زبان با ارایه مشاورات زودهنگام به والدین جهت نحوه برقراری ارتباط با این کودکان و چگونگی تقویت صداسازی و گفتار آنها در ابتدای روند رشد گفتار و زبان، نقش برجسته ای در پیشگیری از شکل گیری الگوهای نادرست صداسازی آنان دارد.
آسیب شناس گفتار و زبان و عضو تیم شکاف لب و کام دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: بخش گفتاردرمانی کلینیک شکاف لب و کام این دانشگاه به صورت کاملا رایگان به ارایه خدمات گفتار درمانی برای اصلاح الگوی گفتاری ناصحیح و ایجاد لبخند زیبا بر روی صورت این افراد می‌پردازد.
آقادوست انجام مراقبت‌های زمان بارداری، اصلاح سبک زندگی (ایجاد سبک زندگی سالم) و حذف مواردی که می تواند بر روی بروز این اختلال موثر باشد ازجمله پیشنهادها برای جلوگیری از بروز کمتر این اختلال عنوان کرد و گفت: پیش آگهی میزان بهبود مشکلات صورتی – فکی و گفتاری این افراد بستگی به شدت شکاف لب و میزان گستردگی شکاف کام دارد.
به گزارش ایرنا، اعضای هیات‌علمی گروه گفتاردرمانی دانشکده توانبخشی و دانشکده دندانپزشکی  دانشگاه علوم پزشکی تهران با همکاری جراحان پلاستیک، فک و صورت، متخصصان ارتودنسی و سایر متخصصان در تیم درمان شکاف لب و کام دانشگاه به ارائه خدمات تشخیصی، مشاوره، ارزیابی و درمان این بیماران از بدو تولد تا بزرگسالی با رویکرد تیمی می‌پردازند.