مطالعه بزرگ جمعیتی در مورد میکروبیوم در حال انجام است

رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه مطالعات جمعیتی بزرگ در مورد میکروبیوم در حال انجام است، اظهار داشت: مطالعات کوچکی در این زمینه انجام شده و مطالعات بزرگ‌تری در دست اجرا داریم.

دکتر باقر لاریجانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا بیان داشت: هرچند مطالعه‌ای در مورد میکروبیوم ایرانی وجود دارد، اما تحقیقات مفصل‌تری در دست اجراست تا معلوم شود وضعیت نرمال ما چگونه است و در شرایط بیماری زایی میکروبیوتا چه تغییراتی می‌کند.

وی با اشاره به تحقیقات در این زمینه در برخی از کشورها گفت: برخی کشورهای دنیا در این زمینه تحقیقات خوبی انجام داده اند. این کار نیاز به موارد مانند ژنتیک و آنالیز میکروب ها دارد و به همین دلیل، کار آسانی نیست.

لاریجانی با اشاره به اینکه در کشور ما هم حدود یک دهه هم در علوم پایه و هم بالینی در این زمینه تحقیقاتی انجام گرفته و در حال انجام است، گفت: ما هم باید متناسب با بحث های جهانی در این زمینه، تحقیقات خودمان را گسترش دهیم.

وی به فعالیت برخی گروه‌های تحقیقاتی در کشور در این زمینه اشاره کرد و گفت: دانشگاه‌های فراوانی در این زمینه فعالیت می‌کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به دانشگاه علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی اشاره کرد.

راه اندازی گروه تحقیقاتی میکروبیوتا در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم

وی اظهار داشت: مدتی است گروه تحقیقاتی میکروبیوتا در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران راه اندازی شده و محققان ما در این زمینه مشغول فعالیت هستند.

لاریجانی افزود: به علت تفاوت‌هایی که در نژادها و جمعیت های مختلف در مورد میکروبیوت ها وجود دارد که این موارد به عواملی مانند محیط، بهداشت عمومی، استفاده از شیر مادر برای نوزادان، استفاده از آنتی بیوتیک‌ها، مقاومت‌های میکروبی و حتی استفاده از مواد تمیز کننده بستگی دارد، سبب شده تا ما هم مطالعات کشور خودمان را آغاز کنیم.

رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: به زودی ۲ مجله در زمینه میکروبیوتا منتشر می‌شود که هم فارسی و هم انگلیسی است تا بتوانیم این دانش را در کشور توسعه بیشتری دهیم.

وی بر لزوم تغذیه سالم، عدم استفاده از موادی مانند الکل تاکید کرد و گفت: مطالعات نشان داده که مصرف الکل می‌تواند وضعیت میکروبیوتای بدن را تغییر جدی دهد.

لاریجانی با اشاره به اینکه مردم باید بیماری‌هایی مانند کبد چرب را جدی‌تر بگیرند، افزود: سبک زندگی سالم، تغذیه مناسب، فعالیت بدنی مناسب و رعایت مسائل بهداشتی می‌تواند بر سلامت بهتر مردم تاثیرگذار باشد.

وی افزود: امروزه مشخص شده که میکروبیوت‌های انسان رابطه‌ای با بسیاری از بیماری‌ها مانند دستگاه گوارش و حتی بیماری‌های متابولیک مانند دیابت، آلزایمر و اوتیسم دارند. حتی با تغییرات آن‌ها می‌توان در شدت بیماری تغییراتی ایجاد کرد.